Ruja u suki

with Brak komentarzy

Średnia długość cyklu rujowego u suki wynosi 7 miesięcy. Zdarzają się jednak duże różnice pomiędzy danymi osobnikami. Fizjologia rozrodu suk jest także niezależna od pory roku.

PIERWSZA RUJA

Zazwyczaj pierwsza ruja u suk pojawia się w wieku 9 miesięcy, ale czas jej wystąpienia może się wahać u dużej części suk. Pierwsza ruja zazwyczaj występuje w przedziale wiekowym 6 – 14 miesięcy. Ocenia się, że wystąpienie pierwszej rui może być powiązane z osiągnięciem około 80% masy ciała dorosłego zwierzęcia.
Szczyt płodności u suki pojawia się w wieku około 2 lat i trwa do wieku 6-7 lat. Suka jest w stanie zajść w ciążę w każdej rui.

OWULACJA

Do owulacji zazwyczaj dochodzi 12 dni po rozpoczęciu krwawienia. Jednakże u niektórych suk może odbyć się to już w 5 dniu (licząc od dnia pierwszego krwawienia), a u niektórych nawet w 25. W tym okresie, jeśli suka zostanie pokryta, można spodziewać się szczeniąt.

Owulacja u suk przebiega spontanicznie i nie jest wymagana stymulacja przez krycie. Owulowane oocyty są niedojrzałe i nie mogą zostać zapłodnione. Dojrzewanie trwa ok. 48-60 godzin. Komórki jajowe, które przebywają już w drogach rodnych zachowują zdolność do zapłodnienia przez wiele dni.

Maksymalna płodność u suk rozpoczyna się 2 dni po owulacji i trwa około 3-4 dni. W tym okresie istnieje największe prawdopodobieństwo poczęcia szczeniąt.

Należy zwrócić uwagę, iż wskazany wyżej okres to czas maksymalnej płodności. Jeśli suka zostanie pokryta wcześniej (przed owulacją) to także jest możliwe, że rozwinie się ciąża. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że nasienie psa może przetrwać w drogach rodnych samicy nawet 7 dni. Dlatego obliczając okres płodny u suczki musimy wziąć tę kwestię pod uwagę i mieć świadomość, iż suczka pokryta 5 dni przed owulacją także może zajść w ciążę.

Podsumowując: OKRES PŁODNY u suki trwa od 5 dnia przed owulacją do 5 dnia po owulacji
                             OKRES MAKSYMALNEJ PŁODNOŚCI trwa od dnia owulacji do 4 dnia po owulacji

Ale skąd wiemy kiedy występuje owulacja?

Jest kilka metod służących do określenia dnia owulacji.

1. Badanie krwi na stężenie progesteronu.
Progesteron zaczyna gwałtownie podnosić się na 2 dni przed owulacją. Przy regularnym monitoringu poziomu tego hormonu można wykryć moment owulacji. Przyjmuje się, że owulacja ma miejsce przy wartości progesteronu 5-8 ng/ml (15-24 nmol/l).

2. Zachowania płciowe także mogą wskazywać na wystąpienie owulacji. Jednakże należy podkreślić, że metoda ta może być zawodna. Wyniki badań mówią, iż u suk istnieje słaba korelacja między grą hormonalną z zmianą zachowania. Także czasem wpływ środowiska nie pozwala na przejawianie naturalnych zachowań płciowych.
Suka w okresie płodnym może „kokietować” psa poprzez wykonywanie „tańca godowego” polegającego na przymilaniu się, zachęcaniu do zabawy, odstawianie ogona, nadstawianie się tyłem do samca, unoszenie sromu.

3. Wprawne oko hodowcy czy właściciela zaobserwuje także zmiany wyglądu błony śluzowej pochwy u suk w różnych fazach cyklu płciowego. Kilka dni przed owulacją dochodzi do cofnięcia się obrzęku sromu, który staje się miękki.

Zostaw Komentarz