Zakup długo wyczekiwanego szczenięcia to wielka radość dla nowych właścicieli. Upragniony pupil jest w końcu z nami, w nowym domu, z dala od matki oraz rodzeństwa.
Jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny, by czas wprowadzenia go do nowego środowiska nie był stresujący dla Twojego pupila.
Oto kilka porad, które pomogą Ci przyjąć szczenię w domu 😊

- Przygotuj dom na pobyt szczeniaka
Sprzątnij niezabezpieczone przedmioty, które mogą zagrozić Twojemu pupilowi (środki czystości, trujące rośliny, kable, małe przedmioty powinny być poza zasięgiem nowego przybysza).
Zabezpiecz miejsca, w których maluch mógłby zrobić sobie krzywdę (schody, balkony, basen, oczka wodne).
Usuń z zasięgu wartościowe rzeczy, które mógłby zniszczyć (dywany, buty, torby).
- Zorganizuj miejsce do spania
Szczenię zabrane od mamy i rodzeństwa musi nauczyć się spać w nowym domu. Wyznacz miejsce do spania i połóż tam legowisko dla psa. Pokaż maluchowi, gdzie będzie mógł się wyspać i odpocząć. Może to być legowisko, koszyk, czy po prostu koc, gdzie w spokoju będzie mógł odetchnąć.
Postaraj się, by zrozumiał, że to jest miejsce do spania. Chwal go i głaszcz, gdy się tam położy. Bądź jednakże cierpliwy – to pierwsza noc małego przyjaciela w nowym domu 😊


- Pokaż nowemu domownikowi miejsce, gdzie stoi miska z wodą, by w każdym momencie miał do niej dostęp. Pamiętaj, by miska zawsze była pełna. Swobodny dostęp do wody jest bardzo ważny (zwróć szczególną uwagę na to w czasie upałów). Dobrze byłoby, by miska z wodą stała zawsze w tym samym miejscu, by maluch zapamiętał, że zawsze może się tam napić.
- Pamiętaj, że szczeniak musi często do toalety. Musisz wskazać maleństwu miejsce, gdzie może się załatwiać. Pamiętaj, że potrzebuje on załatwiać się często. Wyprowadzaj go w regularnych odstępach czasu (po każdym spaniu, jedzeniu). Nagradzaj go, jak się załatwi w miejscu do tego przeznaczonym. Im szybciej zrozumie, że dobrze robi, tym łatwiej będzie Tobie 😊
- Zapoznaj szczeniaka ze wszystkimi domownikami.
Zwróć szczególną uwagę na dzieci. Wytłumacz im, by w stosunku do szczenięcia były miłe i nie robiły mu krzywdy.
Jeśli masz inne zwierzęta w domu, zwróć szczególną uwagę na zapoznanie się zwierząt. Nie zostawiaj ich samych, dopóki nie masz pewności, że nie zrobią sobie krzywdy.
- Nauka chodzenia na smyczy
Od samego początku przyzwyczajaj malucha do obroży i smyczy. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkasz w mieście, albo wyprowadzasz szczenię w miejsce, w którym mogłaby stać się mu krzywda.
- Żywienie szczeniaka
Przygotuj sobie wcześniej pokarm dla szczenięcia. Spytaj hodowcę, co jadł w hodowli, by na początku nie zmieniać mu karmy. Wskaż szczenięciu stałe miejsce karmienia.

2 Odpowiedzi
Krzyś
Bardzo ciekawy artykuł👍😀
wiernawataha
Dziękuję 🙂