Jak porozumiewać się z psem, by skutecznie wykonywał polecenia przewodnika?

with Brak komentarzy

Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego Twój podopieczny nie robi tego, o co go prosisz? Mówisz do niego „siadaj”, a on nic. Prosisz znowu „usiądź”, a on nic. Niecierpliwisz się i podnosząc głos każesz ponownie „siad”, a on albo wykona komendę albo nie.

Takie zachowanie psa jest bardzo często podyktowane tym, że zwyczajnie on nie rozumie tego, co do niego mówisz.


  • W tym artykule chciałabym skupić się na kwestii formułowania komend
  • W jaki sposób mówić do psa, by nas rozumiał, a tym samym wykonywał nasze polecenia?
  • Jakich słów używać, by nasz czworonożny przyjaciel reagował?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że nadmiar wypowiadanych słów w stosunku do psa przeszkadza w szkoleniu. Chociaż pies jest w stanie nauczyć się znaczenia wielu słów, nie powinniśmy używać wielu sformułowań wydając daną komendę, gdyż staje się to nieskuteczne. Bogactwo ludzkiego słownika to dodatkowa trudność dla psa.

  • Przykład 1
    • Gdy chcemy, by pies usiadł, możemy wyrazić to na wiele sposobów: „siad”, „usiądź”, „siadaj”, „usiądź wreszcie” itd.
  • Przykład 2
    • Gdy chcemy, by pies się położył, możemy wyrazić to w następujący sposób: „waruj”, „połóż się”, „leżeć” itd.
  • Przykład 3
    • Gdy chcemy, bo pies przyszedł do nas, wołamy: „chodź”, „do mnie”, chodź tu”, chodź tutaj”, „do nogi” itd.

Jak widzicie, możliwość sformułowania jednego polecenia jest bardzo bogata. My ludzie rozumiemy synonimy, idiomy, porównania, żarty, czy grę słów. Ale gdy zaczynamy stosować w stosunku do psa tę różnorodność, przynosi to wiele nieporozumień.

Wyrażając komendy, powinniśmy robić to w sposób, który będzie zrozumiały dla naszego futrzaka, a tym samym skuteczny.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zwróć uwagę, jak się wyrażasz do swojego psa, gdy chcesz, by coś zrobił. Czy używasz wielu różnych słów na tę samą czynność. Może inni domownicy Ci w tym pomogą, bo nie zawsze mamy świadomość, że coś źle robimy. Jeśli pies mieszka z kilkoma osobami, porozmawiajcie, jak wszyscy domownicy zwracają się do psa.

Następnie ustal komendy i miej świadomość, co one oznaczają. Niech będą to proste słowa, a znaczenie ich niech będzie zawsze to samo. Konsekwentnie trzymaj się ustalonych słów. Możesz zapisać podstawowe komendy, by być precyzyjnym.  Sprecyzowanie właściwych komend i ich konsekwentne stosowanie sprawi, że będziesz bardziej komunikatywny dla swojego podopiecznego. Dzięki temu sprawisz, że polecenia będą jasne dla psa. Musisz wiedzieć, czego chcesz, a następnie cierpliwie i konsekwentnie stosować to w życiu codziennym.

Analizuj wypowiadane słowa do psa, a następnie sprawdź, czy Twój futrzasty przyjaciel je rozumie. Szkolenie to proces, który wymaga od przewodnika zaangażowania, świadomości i konsekwencji. Ćwicząc z psem stosuj nagradzanie np. w postaci smakołyku. Ale nagradzaj tylko wtedy, gdy dane ćwiczenie zostanie wykonane prawidłowo.

Daj znać w komentarzu poniżej, jeśli podane w artykule informacje będą dla Ciebie przydatne 🙂

Zostaw Komentarz