Żywienie psa to bardzo ważny aspekt codziennego życia. Poprzez pokarm wpływamy na zdrowie, poziom energii i codzienne samopoczucie naszych psich przyjaciół. To my – opiekunowie – decydujemy, co nasz pupil dostanie do jedzenia. Dlatego świadomość wyboru karmy – jej rodzaju, składników, energetyczności powinna leżeć na sercu każdemu przewodnikowi.
Aby przybliżyć Wam tematykę odżywiania psów dziś kilka słów o diecie BARF.

Definicja
BARF – to skrót od nazwy w języku angielskim Biologically Appropriate Raw Food, co oznacza dosłownie biologicznie odpowiednie surowe pożywienie.
Można się też spotkać z drugim określeniem Bones and Raw Food, w tłumaczeniu dosłownym – kości i surowe pożywienie
Program żywieniowy BARF to model diety odpowiedniej dla gatunku – naturalnej, najbardziej zbliżonej lub naśladującej dietę ewolucyjną.

Trochę historii….
Prekursorem modelu żywienia BARF jest australijski lekarz weterynarii, dietetyk Ian Billinghurst, który zwierzętami towarzyszącymi zajmuje się od roku 1975. Przeprowadził on szereg badań klinicznych, stwierdzając, że karmy komercyjne wielokrotnie przyczyniły się do niszczenia zdrowia psów i kotów. Będąc także dietetykiem dowiódł, iż żywienie RAW (surowa żywność) posiada moc uzdrawiania. Napisał on w 1993 roku książkę pt. „Daj swojemu psu kość”, która dotyczyła powyższej diety. Przeprowadził szereg wykładów w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Japonii i tym samym ożywił światowy ruch karmy RAW.

Co może wchodzić w skład diety BARF?
- mięso, także ryby
- podroby
- kości (mięsne)
- warzywa
- owoce
- jajka
- suplementy
- zioła

Podstawowe zasady posiłków na diecie BARF

Opiekun samodzielnie przygotowuje posiłki swojemu psu, więc musi wziąć pod uwagę takie elementy jak: dostępność niektórych produktów, ich zakup i przechowywanie.
Do odpowiedniego dawkowania pokarmu potrzebna też będzie waga, ostre noże, deska do krojenia i pojemniki do przechowywania i ew. zamrażania pokarmu.

Jakość produktów.
Ważne jest, by pokarm był świeży, bezpieczny, pochodził ze sprawdzonego źródła. Trzeba zadbać o to, by był czysty, spełniał standardy żywienia człowieka.

Odpowiednie zbilansowanie diety
Karmiąc dietą BARF opiekun musi zadbać o to, by w pokarmie nie zabrakło wszystkich koniecznych do życia i rozwoju składników pokarmowych. Istotnym jest także, by posiłki były odpowiednio kaloryczne. Niezbędna jest umiejętność wyliczenia odpowiedniej dziennej dawki pokarmu w zakresie białka, tłuszczów, węglowodanów oraz suplementów. Mięso stanowi podstawę posiłku, podroby to zdecydowana mniejszość (około 20%). Wątróbka to ten element pokarmu, do którego przywiązujemy szczególną uwagę – musi być w diecie ściśle określona z uwagi na dużą zawartość witaminy A. Suplementy stosujemy, by dieta nie była niedoborowa, gdyż wtedy naszemu zwierzęciu mogą grozić problemy zdrowotne (np. zły bilans wapniowo-fosforowy może skutkować problemami ortopedycznymi).

Wiedza opiekuna.
Przewodnik powinien posiąść wiedzę, jakie potrzeby żywieniowe ma jego podopieczny. Umieć KARMIĆ psa w taki sposób, by zapewnić mu wszystkie konieczne do rozwoju składniki. Śledzić informacje na portalach dotyczących żywienia psów, które są sprawdzone i posługują się badaniami naukowymi. Opiekun może także skorzystać z usług psiego dietetyka, który wskaże konkretną dietę i będzie ją potem monitorował w zależności od potrzeb.
Zalety diety BARF
- Psy bardzo chętnie spożywają pokarm BARF, gdyż jest on oparty na diecie przodków od milionów lat. Nie jest to dla nich radykalna zmiana, lecz powrót do metody karmienia sprzed czasów karm komercyjnych.
- Strawność i odżywczość pokarmu
- Możliwość dostosowania diety BARF do konkretnego psa, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, kondycję, choroby.

Jeśli ktoś z Was chciałby zapoznać się głębiej z zasadami diety BARF (być może zmienić sposób żywienia swojego podopiecznego) to na rynku są wartościowe pozycje książkowe w tej tematyce. Zachęcam do ich przeczytania, gdyż wiedza to podstawa karmienia tą metodą.
Jeśli jesteście zwolennikami karm komercyjnych, pamiętajcie o tym, by także wybierać te, które będą najbardziej odpowiednie dla waszego pupila – czytajcie składy karm i porównujcie je pod kątem jakości (zawartość mięsa, rodzaju mięsa, suplementów czy przeznaczenia).
Ja także na blogu będę poruszała tematy związane z karmieniem naszych psich przyjaciół.
Tutaj możesz przeczytać o tym, czy psy mogą jeść czekoladę.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, będę wdzięczna za pozostawienie komentarza 😊
Jedna odpowiedz
Tiamina - niezbędna witamina w diecie psa - Wierna Wataha
[…] Co to jest BARF? […]