Dlaczego przypominanie komend jest ważne?

with Brak komentarzy

Psy, tak samo jak ludzie, czasem nie słyszą, gdy je wołasz (bo są daleko, albo po prostu Cię ignorują, gdyż w danym momencie znalazły sobie ciekawsze zajęcie (np. zabawa z innym psem, obwąchiwanie trawnika). Są też takie, które uciekają, albo nie reagują na komendy w sytuacjach stresujących.

Regularne przypominanie komend powinno być dla każdego przewodnika „chlebem powszednim”. Od czasu do czasu poświęć swój czas nie tylko na zabawę z psem, ale też na powtarzanie poznanych już przez psa komend. Dzięki temu zbudujesz ze swoim pupilem dobre relacje, które sprawią, że Wasze wspólne życie będzie i miłe i bezpieczne.

Pamiętaj o tym, że przy trenowaniu komend jest konieczne pozytywne wzmocnienie. Wzmacniacz powinien być odpowiedni dla Twojego psa, tzn. taki, że wiesz, że Twój pupil zareaguje (i to z wielką ochotą). Może to być smakołyk, zabawka, patyk.

Ćwiczenie komend powinno dawać Tobie i psu poczucie satysfakcji, a ćwiczenia dobrze jest realizować w przyjemnej atmosferze (pamiętaj, że pies wyczuwa nastrój swojego przewodnika). Pożądanym jest, by pies je wykonywał z chęcią, z zaangażowaniem i nie traktował ich jako kary. Wszak nagrodą będzie coś, na co czeka (pozytywny wzmacniacz).

Czasem pewno się zastanawiasz, że niektóre polecenia, które zostały opanowane przez psa w domu (np. komenda „do mnie”), nie są wykonywane przez Twojego pupila w innych miejscach. Dzieje się tak z powodu zbyt dużej ilości rozproszeń. Aby temu zaradzić, warto przechodzić stopniowo z nauki komend z miejsc spokojniejszych do tych głośniejszych.

W przypadku pupili, które są mocno pobudzone, albo były dotychczas mało socjalizowane i ich pobyt w nowych miejscach jest dla nich bardzo stresujący, najpierw naucz je komendy tam, gdzie pies nie jest rozproszony, np. w domu albo na znanym spokojnym terenie (np. przydomowy ogródek).

Gdy zostaną opanowane, ćwicz je ze swoim przyjacielem następnie tam, gdzie jest więcej bodźców (na podwórku, spacerze, w lesie, w mieście itp.). Będą wymagały od psa większego skupienia uwagi.

Gdy Twój pupil nauczy się realizować Twoje komendy, nie usiądź na laurach. Wracaj systematycznie do powtarzania ćwiczeń przy każdej sposobności. Będzie to gwarancją sukcesu.

Pamiętaj – bądź nie tylko cierpliwy podczas ćwiczeń z psem, ale także konsekwentny. Wszak chodzi o zbudowanie opartej na zaufaniu relacji między Tobą a Twoim pupilem.

Podsumowanie

Powtarzaj komendy nie tylko ze szczeniakiem czy młodzieńcem. Rób to także ze swoim dorosłym psem. On także potrzebuje przypomnienia. Przypominanie poznanych poleceń to dla Twojego pupila i Ciebie czas bardzo pożyteczny. Pies czuje się „zagospodarowany”, potrzebny, chętnie spędzi z Tobą czas. Ty będziesz miał/miała świadomość, że Twój czworonożny przyjaciel pamięta komendy i je realizuje na Twoje życzenie. A to jest niezwykle ważne z uwagi na zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zostaw Komentarz