Człowiek jest odpowiedzialny za to, co spożywa pies. Jako przewodnik powinieneś/powinnaś wiedzieć, że Twój czworonożny przyjaciel nigdy nie powinien otrzymać od Ciebie (ani od kogo innego) do jedzenia CZEKOLADY.
Produkt uwielbiany przez człowieka jest po prostu dla psa toksyczny, gdyż może wywołać u niego poważne problemy zdrowotne – głównie zaburzenia rytmu serca i dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego. Ilość zjedzonej czekolady oraz jej rodzaj, a także waga psa ma istotne znaczenie, czy i na ile może się rozchorować nasz pupil.

Czekolada, która pochodzi z prażonych nasion Theobroma cacao, zawiera toksyczne metyloksantyny, teobrominę (3,7-dimetyloksantyna) i kofeinę (1,3,7-trimetyloksantyna).
Ryzyko toksyczności jest zależne od rodzaju czekolady, gdyż stężenie metyloksantyn w słodkim produkcie nie wszędzie jest taka sama.
Najwięcej teobrominy znajduje się w kakao, trochę mniej w gorzkiej czekoladzie (400 mg w 100 g), a następnie w czekoladzie mlecznej (150 mg w 100 g). Najmniej szkodliwych substancji znajduje się w białej czekoladzie.
Dawka toksyczna dla psa to 110-200 mg/kg masy ciała.
Objawy zatrucia czekoladą to:
- Wymioty
- Biegunka
- Pobudzenie, niepokój
- Zwiększone oddawanie moczu
- Drżenie mięśni
- Zaburzenia akcji serca (podwyższone lub nieprawidłowe tętno)
- Drgawki
- Śpiączka
- Zgon (najczęściej spowodowany zaburzeniami rytmu serca)
Oznaki zatrucia czekoladą najczęściej pojawiają się w przeciągu od 6 do 12 godzin po spożyciu i mogą trwać do 72 godzin.
Jak postępować w przypadku zatrucia czekoladą?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil mógł zjeść czekoladę to zacznij go wnikliwiej obserwować pod kątem oznak zatrucia (objawy jak wyżej). Postaraj się ustalić, jak dużo mógł spożyć tego produktu, a także zwróć uwagę jakiego rodzaju był ten smakołyk (czekolada gorzka, mleczna itd.). Zadzwoń do swojego lekarza weterynarii i zasygnalizuj mu o ew. konieczności leczenia Twojego futrzaka. W zależności od tego, ile pies waży, a także jak dużo zjadł czekolady, weterynarz zleci najprawdopodobniej monitoring samopoczucia podopiecznego albo zaprosi Was na wizytę do przychodni, celem podania odpowiednich leków.
Na czym polega leczenie przy zatruciu czekoladą?
Leczenie jest objawowe i podtrzymujące – to przede wszystkim stabilizacja stanu piesków, odtrucie poprzez wywołanie wymiotów, ew. płukanie żołądka, monitorowanie stanu serca, a także podanie odpowiednich leków przez lekarza weterynarii.

Jak widzisz – CZEKOLADA – uwielbiana przez ludzi, jest szkodliwa dla naszych psich przyjaciół. Miej na uwadze, by nie zostawiać w zasięgu psów tego przysmaku. Nie kładźmy ich na stołach czy blatach bez nadzoru, gdyż piesek może się nimi poczęstować, a w konsekwencji zachorować.
A tego byśmy nie chcieli 😊
Zostaw Komentarz