Jak unikać niepożądanych zachowań psa?

with Brak komentarzy

Czy zdarzają Ci się sytuacje, aby Twój pies chciał sprawować pełną kontrolę nad Tobą? Spytasz – co to znaczy? To nic innego jak zachowania, które wskazują, że Twój przyjaciel czuje się najwyżej w hierarchii. Zachowania te są uciążliwe w życiu, a z biegiem czasu funkcjonowanie z takim towarzyszem staje się ciężkie.

Jakie to mogą być zachowania, poczytaj dla przykładu:

– pies szczeka bez przerwy (np. na spacerze, w domu, gdy rozmawiasz przez telefon)
– „decyduje” kiedy jest pora na jedzenie, zabawę
– nie pozwala usiąść Ci na kanapie, czy najzwyczajniej w świecie pójść spać,
bo akurat wtedy ma ochotę na zabawę
– warczy na Ciebie, gdy chcesz go pogłaskać
– pies żąda i wymaga „posłuszeństwa” od swojego Pana

Aby temu zapobiec, albo wyeliminować niepożądane zachowania, które już się pojawiły, musisz ustalić jasne reguły gry. Hierarchia musi być jasno określona. Można to osiągnąć poprzez stworzenie atmosfery pełnej harmonii.

Psa trzeba w porę nauczyć cierpliwości i opanowania. Twój przyjaciel powinien zachowywać się w domu spokojnie i cierpliwie. Postaraj się ułożyć relację z psem w taki sposób, by Twój pupil czuł się w domu kochany i doceniany, ale jednocześnie wiedział, że to Ty jesteś jego przewodnikiem, a on ma się w związku z tym podporządkować. Nie oznacza to, że musisz stosować przemoc w stosunku do ulubieńca. Nie chodzi o to, by Twój pies bał się Ciebie.

Jak sobie radzić w takich „niepożądanych sytuacjach”?

Przede wszystkim należy przerwać czynność, której nie akceptujemy (np. poprzez komendę „NIE” lub „NIE WOLNO”) i przekierować uwagę psa na to, czym ma się zająć. Gdy tylko Twój pupil to zrobi i podąży za „nową” propozycję zagospodarowania czasu pochwal go (np. komendą „SUPER”).

Przykład:

Twój szczeniak gryzie w domu meble. Gdy akurat nakryjesz go na podgryzaniu nogi od krzesła powiedz szybko „NIE” lub „NIE WOLNO”. Zrób to spokojnie, ale zdecydowanie. Możesz jednocześnie np. klasnąć w ręce, by zwrócić jego uwagę. Gdy maluch oderwie się od swojej czynności i spojrzy na Ciebie pochwal go za to, że przestał gryźć mebel (np. komendą „SUPER”) i przekieruj jego uwagę na inną czynność. Daj mu coś atrakcyjnego „do roboty”, coś za czym z ochotą pobiegnie. Może to być jego ulubiony gryzak lub piłeczka, którą zacznie się bawić.

W ten sposób przerwiesz zachowanie psa, z którego nie jesteś zadowolona/zadowolony, a jednocześnie pokażesz swojemu pupilowi „rozwiązanie”, czyli co może zrobić, czym się pobawić i w atrakcyjny dla futrzaka spędzić czas. Obie strony będą zadowolone.

Nie zrażaj się, jeśli od razu nie wszystko idzie tak jak być chciała/chciał. Trening czyni mistrza 😊

Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

KONSEKWENCJA

Trzeba być konsekwentnym. Zawsze, gdy Twój pies robi coś niepożądanego musisz reagować. Nie może być sytuacji, w której jednego dnia nie pozwalasz psu gryźć przykładowej nogi od krzesła, a innego nie zwracasz na to uwagi, bo np. jesteś zmęczona/zmęczony. Pies musi jasno wiedzieć co mu wolno, a co nie.

SZYBKA REAKCJA

Reagować należy szybko (w danym momencie), by pies dokładnie wiedział na co mu nie pozwalasz. Także przekierowanie uwagi na coś innego powinno odbyć się niezwłocznie, bo jeśli tego nie zrobisz od razu Twój pupil uzna, że gryzienie nogi od krzesła jest bardzo atrakcyjne i nie może czekać.

ATRAKCYJNA ZABAWKA

Miej zawsze „w pogotowiu” atrakcyjną dla futrzaka rzecz (smakołyk, gryzak, piłeczkę albo po prostu polecenie, którym się zainteresuje – np. „SZUKAJ PIŁKI”)

Trzy powyższe elementy są istotne dla realizacji całego przedsięwzięcia. Nie należy pomijać żadnego z nich, bo wtedy nauka będzie nieskuteczna. A naszym wspólnym celem jest to, by wszystkim domownikom, zarówno tym ludzkim 😊 jak i psim żyło się przyjemnie.

Zostaw Komentarz