Jakie znaczenie w życiu psa ma SOCJALIZACJA?

with Brak komentarzy

Psy funkcjonują w społeczeństwie „na pełnych wymiarach” – towarzyszą nam w mieście, na wsi, na wakacjach, spacerach. Po prostu są członkiem naszych rodzin i zabieramy je wszędzie ze sobą. Nasi czworonożni przyjaciele są zwierzętami społecznymi, a to oznacza, że potrzebują kontaktu z innymi.

Jak przygotować je do życia z nami? Kiedy uczyć je nowych doświadczeń? I po co to wszystko?

Kilka słów o SOCJALIZACJI powinno wyjaśnić Ci, dlaczego ten etap nauki jest ważny, a także kiedy jest najlepiej to zrobić 😊

Psy – by się prawidłowo rozwijać – muszą mieć kontakt z innymi ludźmi już w wieku szczenięcym. Maluchy powinny być odpowiednio stymulowane przez cały okres szczenięcy i młodzieńczy, ale priorytetowo w okresie od piątego do dwunastego tygodnia życia. W tym okresie nasze futrzaki są szczególnie ukierunkowane na poznawanie swoich przyszłych towarzyszy. Bardzo istotne jest, by nie zaniedbywać tego okresu życia u szczenięcia, gdyż czas ten ma ogromne znaczenie dla kształtowania się przyszłych zachowań psa. Jeżeli z jakiegoś powodu, szczenię nie doświadczy socjalizacji w pierwszych miesiącach życia, gdy dorośnie – może bać się obcych ludzi.


Twojemu czworonożnemu przyjacielowi – oprócz towarzystwa domowników – potrzeba kontaktu z osobami nieznajomymi. Dlatego też daj mu możliwość poznawania obcych ludzi (dorosłych, dzieci, niepełnosprawnych, różnej budowy ciała, a także rozmaicie ubranych itd.).


Gdy Twój szczeniak będzie już zabezpieczony przed chorobami zakaźnymi, powinien poznawać jak najwięcej sytuacji i miejsc, które „otworzą mu horyzonty” – dostarczą bodźców potrzebnych do kształtowania umiejętności społecznych. Możliwość poznania okolicy, w której mieszka, ulic, samochodów, rozmaitych dźwięków, a także miejsc pełnych ludzi, daje solidną podstawę do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Daj swojemu szczenięciu możliwość kontaktu nie tylko z nowymi ludźmi, ale także z obcymi psami. Twój podopieczny nauczy się, jak zachowywać się wśród nieznajomych i w przyszłości nie będzie traktował ich jako zagrożenia, a Ty spokojnie wyjdziesz z nim na spacer wszędzie, gdzie zechcesz.

Bardzo istotne jest, by wszystkie nowe bodźce w życiu szczeniaka, czy młodzieńca kojarzyły mu się pozytywnie. W obliczu nowej sytuacji pies powinien być spokojny, ciekawy i zrelaksowany.  

Daj swojemu podopiecznemu możliwość poznania otaczającego świata.

Jeśli zadbasz o odpowiednią socjalizację swojego czworonoga, zadbasz jednocześnie o swoje dobro.

Pamiętaj, że to, jak Twój pies będzie się zachowywał w wieku dorosłym, zależy w 80 % od tego, co spotkało go w wieku szczenięcym. Jako przewodnik psa masz bardzo duży wpływ na to, jak Twój pies będzie się zachowywał, gdy dorośnie, jaką będzie miał zdolność uczenia się – to my w dużej mierze kształtujemy jego charakter.

Zostaw Komentarz