Psy uczą się kojarzyć swoje zachowanie z jego konsekwencjami. Kiedy są to konsekwencje przyjemnie (nagroda w postaci smakołyku, pogłaskanie, zabawa piłką) częstotliwość ich reakcji się zwiększa. A gdy konsekwencje są negatywne (nieprzyjemne) częstotliwość zachowań zmniejsza się.

Przykład:
Rozmawiasz przez telefon, a Twój pies zaczyna szczekać na Ciebie. Ty chcesz, by się uciszył i dajesz mu do gryzienia np. suszone ucho (kość, gryzak). Myślisz, że sprawę załatwiłeś – pies cicho, a Ty możesz dalej rozmawiać telefonicznie.
Jesteś w błędzie! To rozwiązanie tylko chwilowe – na tu i teraz.
Twoja pociecha najprawdopodobniej w przyszłości zachowa się tak samo (będzie szczekał, gdy zadzwoni telefon), bo skojarzy to z przyjemną konsekwencją (otrzymanie smakołyku do gryzienia).
Co to jest pozytywne wzmocnienie?
W treningach z psem powinieneś się koncentrować na pozytywnym wzmacnianiu, czyli na metodzie, której głównym celem jest nagradzanie pupila za jego pożądane zachowanie. Dzięki temu pies chętnie wykonuje czynności (np. naukę komend), gdyż jego celem jest otrzymanie nagrody. Futrzak kojarzy swojego przewodnika z nagrodami i dzięki temu wzmacnia Waszą więź.
Stosowanie pozytywnego wzmocnienia stanowi podstawowy element nauki, treningu
Co to jest kara negatywna?
Bardzo często w korelacji z pozytywnym wzmocnieniem stosuje się karę negatywną. Podczas tej metody przewodnik usuwa coś, co lubi pies (działanie negatywne). Celem tej metody jest zmniejszenie częstotliwości zachowań, które są dla nas niepożądane.
Przykład
Twój pies często na Ciebie skacze przy powitaniu, powodując ubrudzenie ubrania, porwanie rajstop, podrapanie czy przewrócenie. Takie zbyt entuzjastyczne przejawy radości są szczególnie uciążliwe, gdy masz psa, który waży 30 kg 🙂 Twój pupil w ten sposób domaga się uwagi od Ciebie – chce, byś go głaskał, drapał itd.
Aby zniechęcić psa do skakania na Ciebie w przyszłości musisz zastosować karę negatywną, czyli usunąć to, czego chce Twój pies. W tym przypadku będzie to Twoja UWAGA (w postaci drapania, zabawy). Ignorując psa dajesz mu do zrozumienia, że przy takim zachowaniu (skakanie na Ciebie) nie będzie nagrody (pieszczot). Pies, nie otrzymując tego co chce, z czasem przestanie w ten sposób z Tobą się witać.


- Nagradzasz psa za to, że postępuje właściwie. Dzięki temu Twój podopieczny będzie chętniej wykonywał daną czynność
- Nagroda dla psa musi być satysfakcjonująca. To coś, na co on czeka i bardzo chce dostać. Nagrodą najczęściej jest jedzenie, ale może to też być pochwała albo szybka zabawa piłką.
- Smaczki jako pozytywny wzmacniacz są używane za każde prawidłowo wykonane ćwiczenie w pierwszych fazach szkolenia. Z czasem zastępuje się je pochwałami słownymi (zmniejsza się ilość podawanych smaczków na korzyść pochwał słownych).

- Szkolenie w oparciu o pozytywne wzmocnienie jest bardzo skuteczne.
- Psy wykazują dużą chęć do pracy z przewodnikiem i wykonywania ćwiczeń.
- Psy szkolone w oparciu o pozytywne wzmocnienie mają zazwyczaj wyższe wyniki z zakresu wykonywania posłuszeństwa.
- Mniejsza liczba problematycznych zachowań. Psy rzadziej okazują agresję, strach, czy chęć zwrócenia na siebie uwagi
Pamiętaj, że psy rozwijają się dzięki treningowi polegającemu na wzmocnieniu. Im więcej ćwiczą dane zachowanie (im więcej razy zostało one przez Ciebie wzmocnione), tym większe prawdopodobieństwo, że się powtórzy. Pozytywne wzmacnianie doskonale sprawdza się zarówno przy nauce podstawowych komend, ale także przy zaawansowanych treningach. Podczas nauki znaczenie ma szybkość wzmocnienia, wyczucie czasu oraz nagradzanie we właściwym miejscu.
Jeśli dodatkowo w szkoleniu zastosujesz konsekwencję, prawidłowo sformułujesz komendy, wzmocnisz to nagrodą, jesteś na najlepszej drodze do skutecznego wychowania psa na posłusznego, lojalnego i wiernego przyjaciela.
Zostaw Komentarz